Bölüm 5, Ders 5

DÖRT KRiSTALiN TÜMÜ

Magnezyum sülfat bir boşluk doldurma modeli Monosodyum glutamat bir boşluk doldurma modeli. Sodyum klorür boşluk doldurma modeli. Sakaroz bir boşluk doldurma modeli.
  • Epsom Tuzu (ingiliz tuzu) iyonik bir bileşiktir. Tuzda pozitif magnezyum iyonları (Mg2+) ile negatif sülfat iyonları (SO42−) vardır. Polar su molekülleri epsom tuzundaki zıt iyonlarla etkileşime girerek, tuzu çözer.
  • MSG (Monosodyum glutamat) pozitif sodyum iyonlarından (Na+) ve negatif glutamat iyonlarından oluşur. Molekül formülü (C5H8NO4). Polar su molekülleri MSG'ın zıt iyonlarıyla etkileşime girerek, MGS'ı çözer.
  • Sofra tuzu (Sodyum Klorür) iyonik bir bileşiktir. Tuzda pozitif sodyum iyonları (Na+) ile negatif Klor iyonları (Cl) vardır. Polar su molekülleri sofra tuzundaki zıt iyonlarla etkileşime girerek, tuzu çözer.
  • Sükroz (Sakkaroz-Çay şekeri) iyonik bir bileşik değildir. Sükroz pozitif ve negatif kutuplara sahip olan O–H bağlarından oluşur. Sükroz molekülündeki zıt kutuplar bir araya gelerek moleküllerin birbirine tutunmasını sağlar. Su molekülleri polar sükroz moleküllerini çeker ve molekülleri birbirinden ayırır, Böylece sükroz molekülleri çözünmüş olur.